О Ф І Ц І Й Н И Й   В Е Б - С А Й Т

Відомості про реєстрацію інформаційного ресурсу

Головна сторінка Мапа сайту Дата: 13.11.2019
укр рус eng
Президент
України
Верховна
Рада України
Урядовий
портал
 : : Міжнародне співробітництво : : Євроатлантична інтеграція
09.12.2009  Версія для друку


 

Україна розбудовує відносини з НАТО на основі Хартії про особливе партнерство між Україною та НАТО 1997 року, Плану дій Україна-НАТО 2002 року (ПД), з 2005 року у контексті Інтенсифікованого діалогу (ІД) з питань членства та відповідних реформ, а також у рамках Ради євроатлантичного партнерства/Партнерство заради миру (РЄАП/ПЗМ), до складу якої входять 26 держав-членів НАТО та 23 країни-партнери.

 

 

 

Перші контакти Україна-НАТО започатковані восени 1991 року. З 1992 року Україна - учасниця Ради Північноатлантичного співробітництва (з 1997 року - Рада євроатлантичного партнерства).

 

 

 

З 1994 року Україна бере участь в програмі „Партнерство заради миру".

 

 

 

У вересні 1995 року прийняттям Спільної заяви України і НАТО започатковано "розширений і поглиблений" формат відносин Україна-НАТО, які наприкінці 1996 року набули статусу "особливих та ефективних".

 

 

 

9 липня 1997 року у рамках Мадридського саміту НАТО підписано Хартію про особливе партнерство між Україною та НАТО.

 

 

 

24 квітня 1999 року Президент України взяв участь у першому засіданні Комісії Україна-НАТО (КУН) на найвищому рівні під час Вашингтонського саміту НАТО.

 

 

 

У травні 2002 року РНБО України ухвалила Стратегію України щодо НАТО, яка визначила кінцевою метою євроінтеграційної політики України вступ до цієї організації як основи загальноєвропейської системи безпеки.

 

 

 

22 листопада 2002 року під час засідання КУН в рамках Празького саміту НАТО схвалено План дій Україна-НАТО та річний Цільовий план (ЦП) на 2003 рік. У Плані дій зазначено: зважаючи на орієнтацію зовнішньої політики України на європейську і євроатлантичну інтеграцію, включаючи її заявлену перспективну мету - членство в НАТО, Україна продовжуватиме розвиток законодавства, базуючись на загальних принципах демократії та міжнародного права.

 

 

 

29 червня 2004 року Президент України взяв участь у Стамбульському засіданні КУН на рівні глав держав та урядів, за результатами якого до підсумкової Заяви головуючого включено положення про перегляд стану відносин України з НАТО з точки зору можливого піднесення їх рівня.

 

 

 

22 лютого 2005 року у Брюсселі відбулося засідання Комісії Україна-НАТО на рівні глав держав та урядів за участю Президента України В.А.Ющенка, на якому було підтверджено наміри України продовжувати курс на інтеграцію в європейські і євроатлантичні структури з перспективою отримання членства в ЄС і НАТО, а також висловлено зацікавленість у приєднанні до Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) як першого кроку на цьому шляху.

 

 

 

21 квітня 2005 року у Вільнюсі відбулося засідання Комісії Україна-НАТО на рівні керівників зовнішньополітичних відомств, головним результатом якого стало рішення про запрошення України до Інтенсифікованого діалогу з НАТО з питань членства та відповідних реформ, тобто реформ, що мають забезпечити зближення нашої держави з Альянсом.

 

 

 

Повна офіційна назва ІД - "Інтенсифікований діалог з НАТО з питань членства та відповідних реформ".

 

 

 

У ході Вільнюського засідання КУН Міністром закордонних справ та Генсекретарем НАТО також було підписано Угоду у формі обміну листами щодо внеску України в антитерористичну операцію НАТО у Середземному морі „Активні зусилля". На цьому засіданні Україна та НАТО також домовилися започаткувати ряд нових ініціатив з метою поглиблення співробітництва у контексті проведення реформ в Україні. Ці нові ініціативи відображені в спільному документі під назвою "Зміцнення співробітництва Україна-НАТО: короткотермінові заходи", підготовленому на основі пропозицій України та держав-членів Альянсу. Зазначені заходи здійснюються в рамках Плану дій Україна-НАТО.

 

 

 

Отримання у Вільнюсі запрошення приєднатися до ІД фактично через півроку після виборів Президента України стало потужним позитивним сигналом на підтримку євроатлантичного курсу нашої держави, проведення Урядом України демократичних реформ у соціально-політичній, економічній та військовій сферах.

 

 

 

Вперше про можливість започаткування інтенсифікованого діалогу з країнами-учасницями Програми "Партнерство заради миру" було оголошено на Мадридському саміті НАТО 1997 року.

 

 

 

Зокрема, у статті 8 Мадридської декларації щодо євроатлантичної безпеки та співробітництва, прийнятій за результатами засідання Північноатлантичної ради НАТО на рівні глав держав та урядів 8 липня 1997 року, серед іншого, зазначається: "Ми (глави держав та урядів країн-членів НАТО) також маємо намір продовжувати інтенсифікований діалог з тими країнами, які бажають набути членства в НАТО, або, навпаки, які хотіли б здійснювати діалог з НАТО з питань членства. З цією метою, цей інтенсифікований діалог буде охоплювати широке коло політичних, військових, фінансових та безпекових питань, які стосуються можливого членства в НАТО, однак, без наслідків для будь-якого можливого рішення НАТО. Цей діалог включатиме засідання в рамках Ради євроатлантичного партнерства (РЄАП), а також періодичні засідання з Північноатлантичною радою на рівні послів, Міжнародним секретаріатом НАТО та іншими відповідними органами НАТО".

 

Участь у ІД – початковому етапі підготовки до членства в НАТО - можуть брати всі країни-партнери, які бажають набути членства в НАТО або мають намір вести консультації з НАТО з питань, пов'язаних з членством.

 

 

 

Через етап ІД пройшли всі 10 нових членів НАТО, які приєдналися до Альянсу в 1999 та 2004 роках, а також всі нинішні країни-учасниці Плану дій щодо членства (ПДЧ), - Албанія, Македонія, Хорватія.

 

 

 

Після запровадження у 1999 році ПДЧ як основної програми підготовки країн-аспірантів до вступу в Альянс, ІД став виконувати роль підготовчого до ПДЧ етапу.

 

Згідно з Мадридською декларацією НАТО, започаткування ІД з державою-партнером не обумовлює жодних зобов'язань з боку НАТО щодо прийняття рішення відносно членства цієї держави в НАТО на будь-якому етапі.

 

 

 

Після прийняття рішення про започаткування ІД з країною-партнером, вона запрошується, в якості першого кроку, надати свій Документ для початкового обговорення (Initial Discussion Paper). У цьому документі повинен міститися детальний виклад позиції держави з важливих з точки зору НАТО питань, а також, як правило, підтверджуються зобов'язання щодо досягнення вимог Дослідження з питань розширення НАТО і ПДЧ та формулюються запитання, на які очікуватиметься відповідь від НАТО.

 

 

 

ІДвключає періодичні зустрічі з Північноатлантичною радою на рівні послів (до 2 на рік), Групою експертів Міжнародного секретаріату НАТО (до 3 на рік) та, у разі запиту країни-учасниці, з іншими органами НАТО. До складу Групи експертів НАТО, яка є основним партнером країни-учасниці під час ІД, входять представники підрозділів Міжнародного секретаріату та інших структур Альянсу, що мають відношення до питань, пов'язаних із набуттям членства. Очолює таку групу помічник Генсекретаря з політичних питань і політики безпеки. З боку країни-учасниці під час консультацій на цьому рівні очікується участь експертів відповідних міністерств і відомств на чолі із заступником міністра закордонних справ або оборони. Засідання, як правило, проводяться у Брюсселі.

 

 

 

Засідання в рамках ІД охоплюють широке коло політичних, військових, фінансових та безпекових питань, пов'язаних з питаннями членства в НАТО.

 

 

 

Вони слугують для того, щоб дати можливість країнам, які претендують на членство, роз'яснити реальний зміст їхніх намірів та надати додаткову інформацію з відповідної проблематики.

 

 

 

Прозорість процесу ІД стосовно інших країн-партнерів НАТО забезпечується шляхом оглядових брифінгів з цього приводу під час регулярних засідань у форматі РЄАП (на рівні послів, Політкомітету або Політико-військового керівного комітету) або, у разі необхідності, засідань у форматі аd hос для заінтересованих партнерів.

 

 

 

Під час візиту 27 червня 2005 року Генерального секретаря НАТО Я.Схеффера в Київ українська сторона передала підготовлений міністерствами і відомствами схвалений Президентом України Початковий дискусійний документ, який, згідно з вимогами НАТО, має бути представлений країною-партнером в рамках Інтенсифікованого діалогу.

 

 

 

Підсумком роботи в рамках Інтенсифікованого діалогу протягом 2005-2006 рр. стало проведення низки консультацій з усіх блоків питань, пов’язаних з підготовкою до членства, включно з двома раундами консультацій за участю представницьких міжвідомчих делегацій України високого рівня на чолі з першим заступником Міністра закордонних справ. Окрім цього, в рамках ІД за участю представницьких міжвідомчих делегацій України було проведено ряд політичних консультацій з Політкомітетом НАТО та Групою НАТО високого рівня з питань нерозповсюдження з актуальних питань зовнішньої політики і регіональної безпеки; з питань нерозповсюдження і експортного контролю; з правових питань; з питань енергетичної безпеки; боротьби з корупцією; проведення інформаційної кампанії з питань НАТО в Україні. Відбулися також консультації з групою експертів Економічного директорату НАТО, під час яких були обговорені питання макроекономічної ситуації в нашій державі, можливостей щодо обміну досвідом стосовно використання офсетних схем при закупівлі товарів і послуг військового призначення, а також ходу виконання проектів перепідготовки і соціальної адаптації офіцерів, звільнених у зв’язку із скороченням ЗС України, які реалізуються в Україні за фінансовою й організаційною допомогою НАТО.

 

 

 

Восени 2006 року очікувалося залучення України до наступного етапу відносин з НАТО – програми План дій щодо членства в НАТО (ПДЧ). Однак 14 вересня 2006 р. відбувся візит Прем’єр-міністра України В.Ф.Януковича до штаб-квартири НАТО з метою участі у засідання Комісії Україна-НАТО. Глава українського Уряду запропонував перенести приєднання України до ПДЧ на пізніший період, обумовлюючи це необхідністю додаткового часу для забезпечення підвищення рівня обізнаності українського суспільства щодо НАТО.

 

 

 

5 жовтня 2006 р. Верховна Рада України ратифікувала Меморандум про взаєморозуміння між Кабінетом Міністрів України і Верховним головнокомандуванням Об'єднаних Збройних Сил НАТО з питань трансформації та Верховним головнокомандуванням Об'єднаних Збройних Сил НАТО в Європі щодо використання стратегічної транспортної авіації України в операціях та навчаннях НАТО, підписаний 7 червня 2004 р. у Варшаві.

 

 

 

29 листопада 2006 р. відбувся саміт НАТО в Ризі, за результатами якого оприлюднені Декларація Ризького саміту НАТО та Комплексна політична директива НАТО (документ, який визначає далекосяжні політичні цілі подальшої трансформації Альянсу та шляхи їх реалізації).

 

 

 

У Декларації Ризького саміту НАТО в цілому адекватно відображено стан і перспективи розвитку відносин України з Альянсом. Підтвердження політики відкритих дверей НАТО та положення щодо можливості запрошення усіх демократичних європейських країн до ПДЧ за рішенням ПАР на будь-якому етапі залишає Україні шанси отримати таке запрошення в залежності від готовності нашої держави до цього кроку.

 

 

 

Важливим сигналом в поглибленні практичної співпраці стала проголошена Альянсом готовність продовжувати надання Україні практичної допомоги у проведенні далекосяжних реформ, зокрема у сферах національної безпеки та оборони, реформуванні військово-промислового комплексу.

 

 

 

12 лютого 2007 р. Президент України своїм Указом № 105/2007 затвердив Стратегію національної безпеки України, яка відносить до стратегічних пріоритетів зовнішньої політики забезпечення сприятливих зовнішніх умов для розвитку та безпеки держави, що включає, серед іншого, «приєднання України до європейської та євроатлантичної систем безпеки, що передбачає взаємовигідну співпрацю з Організацією Північноатлантичного договору, формування умов для вступу України до НАТО, участь у безпекових програмах Європейського Союзу та ОБСЄ».

 

 

 

27 квітня 2007 року Міністр закордонних справ України взяв участь у засіданні Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ, яке проходило у м.Осло, Норвегія.

 

 

 

У ході цього засідання КУН відбувся обмін думками щодо актуальних питань європейської безпеки та співробітництва України з Альянсом, зокрема сучасного стану та перспектив реформування оборонного і безпекового секторів нашої держави, співпраці у форматі Інтенсифікованого діалогу та реалізації завдань, визначених щорічними Цільовими планами Україна-НАТО в рамках Плану дій Україна-НАТО.

 

 

 

Сторони позитивно оцінили стан практичної співпраці між Україною та НАТО в рамках реалізації щорічних Цільових планів Україна-НАТО та проектів, які спрямовані на вирішення важливих для України проблем у соціальній, економічній та науковій сферах. Йдеться, перш за все, про надання допомоги Україні в ліквідації надлишкових запасів застарілих боєприпасів та озброєння в рамках реалізації проекту Трастового фонду НАТО/ПЗМ, подоланні негативних наслідків воєнної реформи шляхом навчання і перепідготовки військовослужбовців, що звільняються в запас, у відповідності до цивільних потреб, відновленні колишніх військових об’єктів з метою їх реінтеграції у виробничо-господарську діяльність та реалізації в Україні низки науково-дослідницьких проектів, зокрема у сфері захисту довкілля, а також подоланні наслідків вибухів у Новобогданівці.

 

 

 

З нагоди 10-ї річниці з дня підписання Хартії про особливе партнерство між Україною та НАТО (09.07.07), Президент та Прем’єр-міністр України запросили керівництво Альянсу відвідати Україну у липні 2007 року. Прем‘єр-міністр України також затвердив міжвідомчий План заходів з нагоди 10-ї річниці підписання Хартії про особливе партнерство між Україною та Організацією Північноатлантичного договору, який було підготовлено Міністерством закордонних справ України.

 

 

 

У зв’язку з внутрішньополітичною ситуацією в Україні, пов’язаною з проведенням позачергових парламентських виборів, за згодою обох сторін, візит був перенесений на пізніший період.

 

 

 

18 червня 2007 року Президентом України було підписано Указ № 535/2007  „Про Цільовий план Україна-НАТО на 2007 рік у рамках Плану дій Україна-НАТО”, яким ЦП-2007 був офіційно затверджений.

 

 

 

У вітальному листі Генерального секретаря НАТО на ім’я Президента України та Прем’єр-міністра України з нагоди 10-ї річниці Хартії про особливе партнерство між Україною та НАТО, зокрема зазначається, що за десять років „унікального” партнерства з НАТО Україна зробила значний внесок в забезпечення безпеки та стабільності на Євроатлантичному просторі, беручи участь у всіх миротворчих операціях під проводом Альянсу, реалізувала низку важливих внутрішніх реформ, спрямованих на зміцнення демократії та верховенства права, забезпечила демократичний контроль над своїми збройними силами.

 

 

 

В своєму зверненні до Президента, Я.Схеффер запевняє, що Альянс і надалі залишатиметься відданим продовженню конструктивної практичної співпраці з Україною та всіляко сприятиме запровадженню необхідних для нашої Держави реформ.

 

 

 

2 жовтня 2007 р. НАТО привітало проведення в Україні дострокових парламентських виборів відповідно до міжнародних стандартів. Крім того, було „дуже позитивно” оцінено високу явку виборців. 

 

 

 

22 жовтня 2007 р. Президент Віктор Ющенко на відкритті засідання Ради міністрів оборони країн Південно-Східної Європи у Києві підтвердив незмінність курсу України на членство у НАТО та ЄС і закликав європейських партнерів підтримати нашу державу у її прагненні приєднатися до Плану дій щодо членства. „Рубіжною позицією в цьому питанні українська сторона розглядає наступний саміт Альянсу у Бухаресті у квітні наступного року,” – заявив Президент.

 

 

 

З метою підвищення обізнаності української громадськості щодо пріоритетних напрямків зовнішньополітичного курсу України, в рамках реалізації Державної програми інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2004-2007 рр. МЗС проводило активну інформаційно-роз’яснювальну роботу з акцентом на регіони України. Зокрема, було здійснено 22 регіональні інформаційні поїздки за участю керівництва МЗС, на постійній основі оновлювалася веб-сторінка „Україна-НАТО”, інформація про співробітництво України з Альянсом надавалася на щотижневих брифінгах МЗС, було надано сприяння в організації 15 ознайомчих поїздок до штаб-квартири НАТО регіональних журналістів, директорів шкіл, представників місцевих органів влади, активістів громадських організацій та школярів, співробітники МЗС взяли участь у понад 100 конференціях та круглих столах.

 

 

 

7 грудня 2007 р. у Брюсселі відбулося засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ, на якому українська сторона звернулася до представників країн-членів НАТО з проханням підтримати намір України приєднатися до Плану дій щодо членства. У свою чергу, більшість союзників пов’язала розгляд питання про поглиблення співробітництва з Україною з швидким формуванням в Україні урядової коаліції та формуванням позиції майбутнього Прем’єр-міністра України щодо співробітництва з НАТО та ПДЧ зокрема.

 

 

 

Наразі великі сподівання покладаються Україною на Саміт Альянсу в Бухаресті, що має відбутися в румунській столиці 2-4 квітня 2008 року. В ході Саміту заплановано проведення КУН на найвищому рівні за участю Президента України В.А.Ющенка. Україна очікує, що під час згаданого Саміту НАТО запросить Україну приєднатися до Плану дій щодо членства в НАТО.


Гаряча лінія
Форми подання інформації
Перелік терористів
Перелік ризикованих країн
ДЛЯ ГРОМАДЯН З ПОРУШЕННЯМ СЛУХУ!
ЗМІ про Держфінмоніторинг

16.07.2019
ОФІЦІЙНЕ ІНТЕРНЕТ ПРЕДСТАВНИЦТВО ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ


Про зміни у складі Ради національної безпеки і оборони України

01.07.2019
Офіційний веб-сайт Служби безпеки України


СБУ блокувала масштабний механізм фінансування терористичної організації «ЛНР»

14.05.2019
OBOZREVATEL


Отримала світове визнання: топ успіхів Держфінмоніторинга України

22.06.2018
ОФІЦІЙНЕ ІНТЕРНЕТ ПРЕДСТАВНИЦТВО ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ


Про відзначення державними нагородами України

01.03.2018
УКРІНФОРМ


Ігор Черкаський, голова Держслужби фінансового моніторингу: «Фінансова система має відповідати глобальним стандартам, інакше економічне зростання неможливе»

Лист Адміністратору Архів подій RSS